کجایی سبزترین رزمنده دنیا؟

استاد شهیدم؛ جانباز شهید، عارف عظیم، دکتر محمود رفیعی، بازخواهی گشت در صبح ظهور میدانم. تا طلوع موعود... کجایی سبزترین رزمنده دنیا؟

برای احمدشاه مسعود:مردان بزرگ شایسته ستایشند

پنج‌شنبه 18 شهریور‌ماه سال 1389 06:58 ق.ظ نویسنده: همسنگر بسیجی نظرات: 15 نظر چاپ

مردان بزرگ،شایسته ستایشند.  

 

 شهید احمد شاه مسعود 

 شهادت:۱۸شهریور ۱۳۸۰ 

 

شهادت هنر مردان خداست.

 

«به خدا سوگند حتى اگر به اندازه کلاهم جاى ماندن در این سرزمین را داشته باشم،مى‌مانم و مقاومت مى کنم.»  

این سوگند مردى است که هنوز فرزندان سرزمین افغانستان به یاد دارند.نام او هنوز هم براى مردم افغانستان نشانه‌هاى اعتماد و امید است

 

۹ سال پیش که از اخبار شنیدم احمدشاه مسعود به شهادت رسید: گریستم و گریستم .....انسانهای بزرگ متعلق به همه بشریتند....

 

احمدشاه مسعود که او را شیر پنج‌شیر مى‌خواندند از فرماندهان و مجاهدین افغان در11 شهریور سال 1332 در روستاى جنگلک استان پنجشیر متولد شد. پنجشیر دره ای بود که مسعود،همواره در پیچاپیچ آن،دشمنانش بخصوص طالبان را ناکام می گذاشت. 

لقب شیر پنجشیر را استاد اُرُد بزرگ،اندیشمند بزرگ ایرانی به او داده بود و آنان دوستان خوبی برای هم بودند.مسعود عاشق شاهنامه و زبان فارسی و ایران و فرهنگ ایرانی بود. 

مقید به تمام اصول دینی بود.هر جا که بود باید خود و نیروهای تحت امرش نماز اول وقت را به جا می آوردند.بسیار پاکیزه و آراسته بود. 

نیروهای تحت امرش به او میگفتند:صاحب آمر،که نشان از احترام بسیار به اوست.

در سال 1352به دانشکده مهندسى پولیتکنیک وارد شد و همزمان به عضویت نهضت اسلامى افغانستان در آمد. 

در طول عمر ۴۸ ساله اش در تمامی صحنه های مبارزه اففانستان حضور داشت: علیه حکومتهای وابسته وقت،علیه ارتش سرخ شوروی و.... و در نهایت،علیه طالبان.تمام عمر او در مبارزه گذشت. 

نقشه‌هاى ترور او با انفجارهایى که از راه دور کنترل مى‌شد به ویژه  در کابل بارها خنثى شد.

اما سرانجام در ۱۸ شهریور ۱۳۸۰ دو تن از اعضاى القاعده با نام خبرنگار به نام‌هاى عبدالستار دهمن با نام جعلی محمد کریم توزانى و السویر با نام جعلی محمد قاسم بقالى که مراکشى بودند در قالب کار خبرى منتظر مصاحبه با مسعود بودند.محمد کریم توزانى در نقش خبرنگار و محمدقاسم بقالى در نقش فیلمبردار ظاهر شدند.در نخستین لحظات مصاحبه،محمدقاسم بقالى فرد اصلى عملیات انتحارى که در مقابل احمدشاه مسعود قرار گرفت،بمبى را که در کمرخود به جاى چند بطرى‌ جاسازى کرده بود منفجر کرد.آتش اصلى قلب مسعود را نشانه گرفت و او در همان لحظات آغاز انفجار به شهادت رسید.

بدن محمدقاسم بقالى متلاشى شد و محمد کریم توزانى که بدون برداشتن جراحاتى در حال فرار بود توسط مجاهدین به قتل رسید.  

پیکر مسعود را در زادگاهش در وادى پنج‌شیر در سریچه تپه بلندى میان رخه و بازارک که اکنون تپه سالار شهیدان نام گرفته است، به خاک سپردند.

  

 

 آرامگاه شهید احمد شاه مسعود

فراموش نکنیم که افغانستان همیشه در طول تاریخش بخشی از خاک ایران بوده و اگر طی عهدنامه هرات در زمان قاجار که کشور را به حراج گذاشته بودند از ایران جدا نمیشد،این ملت با ریشه ایرانی،اینگونه بدبخت و آواره نبودند و هرگز قارچهای سمی بنام طالبان بوجود نمی آمد. 

 

انسانهای بزرگ در دلها جای دارند.آنان فرا زمانی و فرا مکانی هستند. 

 

 لطفا برای کامنت گذاشتن به بالای پست مراجعه کنید.